single

Co ma wpływ na cenę monitoringu?

W przypadku usług możemy zawsze spodziewać się różnorodności nie tylko w kwestii jakości, ale przede wszystkim w cenach. Dla wielu ludzi może okazać się zaskoczeniem napotkanie takiej samej oferty w różnych cenach w zależności jedynie od usługodawcy. Dokładnie taką sytuację możemy napotkać w branży instalatorskiej, choć tutaj na koszt usług wpływają często także inne czynniki. Koszt zainstalowania monitoringu może być kompletnie inny w zależności od wybranej firmy i naszych oczekiwań względem systemu. Co, zatem ma wpływa na cenę końcową instalacji systemu kamer?

Typ wykorzystanych kamer
Przede wszystkim na cenę instalacji wpływa typ kamer, jakie chcemy posiadać. Każda firma może specjalizować się w montowaniu konkretnego rodzaju kamer lub może pozostawiać wolny wybór klientowi – w zależności, od którego może zmienić się cena usługi. Najtańszym rozwiązaniem w kwestii wyboru kamer są te tradycyjne, starszego typu – analogowe. Z kolei najdroższe okażą się kamery nowoczesne typu IP. W tej kwestii należy zastanowić się, na jaki użytek i w perspektywie jakiego czasu mamy zamiar montować kamery. Możliwe, że opcja analogowa będzie dla nas wystarczająca, choć zapewnia ona jedynie czarno-biały obraz niskiej jakość. Nie zawsze jednak cena idzie w parze z jakością – trzeba uważać, ponieważ drożej wcale nie oznacza lepiej. Czasami może okazać się wręcz przeciwnie albo oferowana jakość i rodzaj kamer w droższej cenie będzie identyczna, jak kamery tego samego typu w niższej cenie u kogoś innego. Trzeba uważać, czy aby na pewno sprzedający nie szuka łatwego zarobku kosztem nieświadomego klienta.

Użyty rejestrator
System można porównać do ciała – kamery to jego oczy, kodowanie to jego mózg, zaś sercem jest zdecydowanie rejestrator. To właśnie od serca zależy najwięcej ważnych kwestii, jak całość poprawnego funkcjonowania systemu. Na tym elemencie z całą pewność oszczędzać nie należy i warto przeprowadzić gruntowne rozeznanie w poszukiwaniu tego najlepszego. Skuteczność systemu będzie w dużej mierze zależała od tego elementu – rejestratora. Koszt takiej części zaczyna się od kilkuset złotych, ale są to opcja niskobudżetowe i raczej przeciętnej jakości. Z kolei, im wyższa cena w tym przypadku, tym lepsza jakość. Zdecydowanie warto zainwestować, szczególnie w przypadku planowanej dużej liczby kamer operacyjnych.

Chroniony obiekt
Na cenę usługi wpływa także rodzaj miejsca, w którym chcemy zamontować system. Budynki, które są wykończone i używane będą generowały znacznie większe koszty instalacji. W tym przypadku konieczne będzie dokonanie odpowiednich zmian w infrastrukturze budynku – otwory w ścianach, kanały i przejścia. W celu uniknięcia dodatkowych kosztów zaleca się instalację monitoringu przed zakończeniem prac nad aranżacją budynku – zanim zakończą się prace wykończeniowe. Ważną rolę odgrywa wielkość powierzchni chronionego obiektu. Im większa, tym więcej wymaganych kamer. Z kolei duża liczba kamer to dodatkowe okablowanie, koszty akcesoriów, elementów wykończenia. Być może na pierwszy rzut oka różnice cenowe w tym zakresie nie wydają się tak duże, ale jeżeli zastanowimy się nad tym głębiej - drobne różnice skumulowane w całość mogą nas zaskoczyć.

Nie warto także oszczędzać na ekipie instalacyjnej. Lepiej wyjdziemy, gdy zatrudnimy fachowców w branży z profesjonalnym podejściem do sprawy – tańsi pracownicy mogą okazać się bezużytecznie, nie znając się na rzeczy lub ociągając pracę bez potrzeby.