single

Czujnik w roli głównej

Czujki lub inaczej czujniki to podstawowy składnik każdego systemu alarmowego. To właśnie on odpowiadać będzie za skuteczną ochronę naszego mienia czy gospodarstwa domowego lub firmy. Rodzajów jest wiele i między innymi od tego zależy wydajność systemu. Wpływ na tą kwestię ma także sposób rozmieszczenia oraz liczba czujek.

Czujniki sprawdzą się tak samo w pomieszczeniu, co na zewnątrz. Ich rolą główną jest wykrywanie różnorodnych sygnałów w zależności od przeznaczenia. Na inne bodźce reagować będą czujniki antywłamaniowe, a na zupełnie odmienne ostrzegawcze. Czujniki mogą ostrzegać w przypadku próby włamania pod wpływem szarpania, chaotycznego ruchu drzwi czy zbicia szyby, zaś inne czujki zareagują na dwutlenek węgla w powietrzu czy wodę na podłodze.

Pasywna czujka podczerwieni
Podstawowy rodzaj czujnika w systemach zabezpieczeń. Czujka wykrywa ruch obiektu, bazując na temperaturze - obiekt ma inną ciepłotę ciała od otoczenia. Najczęściej umieszcza się ją nad wejściem domu, w narożnikach domostwa lub w kątach pokoi.

Ultradźwiękowy czujnik ruchu
Podobny czujnik do poprzednika, choć różni się zastosowaną technologią. W tym przypadku bazuje się na falach radiowych. Alarm aktywuje się, gdy powracająca do źródła fala dźwiękowa odbiega częstotliwością od oryginału. Minusem tego rodzaju czujnika jest jego wrażliwość na ruch powietrza. Z tego powodu czujnik umieszczony w pobliżu kominka lub wentylacji nie będzie się sprawdzać.

Kablowy czujnik ruchu
Czujnik umieszcza się na zewnątrz budynku, a w jego skład wchodzą kable o długości 100-300 metrów. Czujnik znajduje się kilka centymetrów pod powierzchnią ziemi i jest wrażliwy na nacisk odgórny, wywierany na grunt przez poruszające się jednostki oraz na drgania.

Kontaktron
Jeden z najczęściej spotykanych czujników, szczególnie w przypadku systemów alarmowych. Czujnik tego typu reaguje na otwarcie okien lub drzwi. Składa się z dwóch części – pierwsza przyczepiana jest do ościeżnicy, zaś druga do skrzydła. W wyniku zetknięcia wytwarza się ciągłe pole elektromagnetyczne. Po uchyleni skrzydła pole zostaje przerwane, co w efekcie powoduje załączenie się alarmu.

Czujka stłuczenia szyby
Czujnik wibracyjny lub mikrofalowy w tym przypadku zostaje umieszczony w szybie lub jej okolicy. Czujka wibracyjna wyłapuje silne drgania podczas stłuczenia szyby, natomiast czujka mikrofalowa jest w stanie z odległości 15 metrów wyłapać dźwięk tłuczonego szkła.

Czujnik gazu i czadu
Czujnik ten wyłapuje w powietrzu związek dwutlenku węgla, ale także metan, propan, propan-butan czy tlenek węgla. Czujnik chronić ma przed zatruciem CO2, a także przed zagrożeniem wybuchu lub pożaru z powodu wycieku gazu.

Czujnik dymu
Czujnik wyłapuje dym różnego rodzaju – od przypalonego obiadu, przez papierosy aż do tlących się kabli. Czujnik wydaje z siebie dźwięk, jeszcze zanim dojdzie do pożaru.

Czujnik zalania
Czujka znajduje się na podłodze w pomieszczeniach narażonych na zalanie wodą – kuchnia, łazienka, pralnia lub piwnica. Będzie reagował na pojawienie się w pobliży wody.

Czujnik deszczu
Zastosowanie tego typu czujnika ma miejsce w przypadku okien dachowych. Czujnik mocowany jest w oknach skośnych z mechanizmami napędowymi. W przypadku ulewnych deszczy, czujnik wyda rozkaz zamknięcia okien.

Czujnik wiatru
Znajduje zastosowanie na tarasach lub w ogrodach – ukryty w ozdobnych markizach. W momencie wykrycia silnego wiatru czujnik się uaktywnia. Przekazuje do systemu ostrzeżenie przed porywczymi wiatrami i markiza w ten sposób sama się zwija.