single

Dlaczego warto zabezpieczyć budynek przed pożarem?

Wymogiem we współczesnym budownictwie, by dany obiekt mógł zostać oddany do użytku, jest spełnianie zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Jest to podstawowy element ochrony budynku, niezależnie od specyfiki czy wielkości miejsca. Rozwiązania przeciwpożarowe należy uwzględnić w trakcie planowania konstrukcji budynku – czyli w pierwszych fazach budowy. Istotną rolę odgrywać będą zastosowane materiały i ich odporność przeciwogniowa. Zasady bezpieczeństwa pożarowego mają wpływ także na układ pomieszczeń czy kierunek drzwi.

Ogień to wciąż często napotykane zagrożenie w bezpieczeństwie, które w różnym stopniu dotyka domów prywatnych i firm. Do zaistnienia pożaru, a tym samym sytuacji zagrożenia zdrowie i życia, nie trzeba wiele – wystarczy drobne spięcie elektroniki, chwila nieuwagi czy nieszczęśliwy wypadek. Z powodu częstego występowania warto się odpowiednio zabezpieczyć przed takim ryzykiem.

Troska o bezpieczeństwo osób korzystających z budynku
Niezależnie od rodzaju budynku dla jakiego pragniemy wprowadzić systemy zabezpieczeń ważne jest, by zadbać o wysokim poziom i odpowiedni montaż systemów, mających chronić zarówno stałych pracowników, klientów czy też domowników. Wszystkie osoby powinny czuć się bezpiecznie wewnątrz, bez względu na to czy są to osoby przebywające w nim każdego dnia czy okazjonalnie i tymczasowo. Zagrożenie może pojawić się znikąd w wyniku nieszczęśliwego wypadku czy nieuwagi, a odpowiednie zabezpieczenia mają nas przez nim skutecznie ochronić. W końcu dla każdego z nas życie i zdrowie powinno stanowić najważniejszą wartość, choć utrata miejsca zamieszkania czy pracy w wyniku pożaru byłaby zdecydowanie nieprzyjemna. Można z powodzeniem chronić nie tylko ludzi, ale i sprzęty oraz pomieszczenia.

Zaczynamy wygrywać w starciu z ogniem
Kiedyś ognia się bano, ponieważ jego niszczycielska siła była trudna do okiełznania. Oczywiście, moc ognia się nie zmieniła, ale środki i metody walki z nim owszem. Dzisiaj nie musimy żyć w lęku przed pożarem, który zniszczy dorobek naszego życia i jeszcze spopieli pół miasta przy okazji. Być może wciąż wystarczy jedna iskra do wzniecenia pożaru, ale na tej samej zasadzie wystarczy często jedna gaśnica i kilka sekund na zażegnanie problemu. Dzięki rozwojowi technologii zyskaliśmy nowoczesne metody walki z ogniem i zabezpieczania się przez ryzykiem pojawienia się pożaru.

Dzisiaj możemy korzystać z materiałów ognioodpornych i ogniowytrzymałych. Mamy możliwość kontrolowania pożaru i jego rozprzestrzeniania się. Zaawansowane środki chemiczne i systemy alarmowe chronią nas dniem i nocą przed zagrożeniem pożarowym. Odpowiednie czujniki informują z wyprzedzeniem o zawartości dymu czy dwutlenku węgla w powietrzu. Specjalne kontrole budowlane dbają o odpowiednie zasady budownictwa i przestrzeganie zasad BHP oraz przeciwpożarowych.

Zdecydowanie ochrona przeciw pożarom rozwinęła się w ciągu ostatnich dekad, stawiając ludzi ponad zagrożeniem pożarowym – w takiej sytuacji to ludzi, a nie żywioł będą stroną zwycięską. Jednak z powodu wciąż dużych strat wywołanych ilością pożarów należy zastanowić się na obowiązkiem i kontrolą zabezpieczeń przeciwogniowych w domach i firmach – mogą one nie tylko uchronić nasz dobytek, ale przede wszystkim zdrowie i życie nasz oraz naszych bliskich.