single

Najlepsze kamery do monitoringu

Systemy monitoringu są w dzisiejszych czasach standardowym wyposażeniem placówek różnego rodzaju i nie ma w tym nic zadziwiającego. Wysoki wskaźnik przestępczości, a także pomysłowość i umiejętności współczesnych przestępców nie pozostawiają wyboru. Zdecydowanie lepiej się chronić, niż z czasem żałować. Monitoring zapewnia ochronę, bezpieczeństwo dla miejsca i osób z nim związanych – tak samo odnosi się to do domów prywatnych, osiedli mieszkaniowych, budynków użyteczności publicznej, obiektów handlowych czy firm. Ważną decyzją przy instalacji monitoringu wizyjnego jest dobór odpowiedniego rodzaju kamer, gdyż to one stanowią element główny i najistotniejszy.

Przewodowe czy bezprzewodowe?
Istnieją dwa podstawowe typy kamer ze względu na rodzaj montażu i działania – przewodowe i bezprzewodowe. Nazwa mówi sama za siebie. Sposób przekazywania obrazu z kamery do rejestratora jest istotny i ma wpływ na funkcjonalność urządzenia oraz całego systemu. Typ kamer przewodowych wymaga podłączenia za pomocą specjalnego okablowania, lecz dzięki temu gwarantuje stabilność pracy urządzeń. Taki system zdaje się pewniejszy w działaniu i trudniejszy do zneutralizowania. Kamery będą działały niezależnie od warunków atmosferycznych i czynników zewnętrznych. Podstawowym problemem jest instalacja – wymaga więcej czasu i kosztów ze względu na konieczność prac budowlanych i elektrycznych w celu zamontowania kabli.

Z kolei systemy bezprzewodowe wydają się znacznie łatwiejsze w montażu, gdyż można je zainstalować szybciej od przewodowych ze względu na brak potrzeby mocowania okablowania. Stanowią doskonałą konkurencję i alternatywę dla kamer przewodowych. Dzięki temu, że kable są tutaj zbędne kamery bezprzewodowe zapewniają estetyczniejszy wygląd. Jednak dużym minusem jest wpływ warunków atmosferycznych na działanie kamer – zmiany pogody, stopień wilgoci w powietrzu i sygnał innych urządzeń w pobliżu może zakłócać działanie. W efekcie mogą występować problemy z przekazem obrazu, a nawet tymczasowe zaniki.

Kamery bez i z poczerwienią
Wśród wielu nowoczesnych wariantów kamer znajdziemy takie, które mają wbudowany promiennik podczerwieni. Głównym zastosowaniem tego rodzaju kamer są miejsca z kiepskim oświetleniem lub jego zupełnym brakiem. Kamery tego typu działają niezależnie od natężenia światła. Zadaniem promiennika jest zapewnianie oświetlenia dla kontrolowanego obszaru. Dla osób w zasięgu wiązka będzie niewidoczna. Kamery z wiązką podczerwieni mają jednak minusy. Pierwszy, obraz przekazywany do punktu kontrolnego jest w tym przypadku jedynie czarno-biały. Drugi, trzeba uważać, by w zasięgu kamer nie było jasnych elementów. Może to spowodować problemy z kamerami i zwyczajnie ją oślepić – tak, jak dzieje się to w przypadku noktowizorów.

Kamery bez opcji podczerwieni także będą dobre, choć z przyczyn oczywistych w ciemności obraz będzie czarny i nieprzydatny. W takim przypadku wystarczy zapewnić źródło światła. Może to być zwykła lampa w pobliżu.
Jakość czy ilość

Oczywiste jest, iż im większy teren poddawany kontroli to tym większa powinna być liczba użytych czujników czy kamer. Duży teren ciężko jest zabezpieczyć niewielką ilością punktów obserwacyjnych, gdyż mają one zwyczajnie ograniczony zasięg. Jednak duża liczba niskiej jakości kamer też nie stanowi dobrego rozwiązania, gdyż kamery będą się psuły i powodowały więcej problemów, niż są warte. Monitoring powinien być odpowiednio i logicznie rozplanowany – w kwestii miejsca, ilości i jakości kamer.