single

Rodzaje systemów wizyjnych

Postęp technologiczny umożliwił społeczeństwu nowe metody sprawowania kontroli i ingerowania w prywatność. Jednak z drugie strony wzrost kreatywności i bezczelności wśród przestępców wymusił sięganie po nowoczesne formy zabezpieczeń, które jeszcze w ubiegłym stuleciu nie był rozwiązaniami masowymi. Dzisiaj systemy wizyjne używane są praktycznie w każdej placówce, aby jednocześnie kontrolować ludzi (klientów oraz pracowników) i zapewniać im dodatkowy poziom bezpieczeństwa. Współczesne kamery, stosowane w takich systemach, są dostosowane do odpowiednich warunków użytkowania i przeznaczonych im zadań. Dzięki temu, używane kamery stają się bardziej wszechstronne i dopasowane do potrzeb klientów. Na rynku możemy napotkać główne trzy typy systemów monitoringu – analogowy, hybrydowy oraz cyfrowy (IP).

Czym jest system wizyjny?
Nazwa wskazuje na coś z obrazem i słusznie. System wizyjny to pewien układ powiązanych i wchodzących we współpracę między sobą urządzeń elektronicznych, którego funkcją podstawową jest w pełni automatyczna analiza wizyjna otoczenia oraz osób w zasięgu. Taki system przypomina zmysł wzroku, choć składa się z kamer, urządzeń akwizycyjnych, przetworników oraz sprzętu elektronicznego, mającego pozyskiwać dane i poddawać je analizie. Częścią takie układu jest najczęściej komputer lub za poprawne funkcjonowanie odpowiada wbudowany procesor.

Monitoring analogowy
Jeden z podstawowych rodzajów monitoringu. Należy do najstarszych wersji, na co wskazuje słowo analogowy – tak, jak stare aparaty fotograficzne. System ten opiera się na połączeniu z pomocą kabli koncentrycznych powiązania pomiędzy kamerą i rejestratorem w obrębie jedynie sieci lokalnej. Tradycyjny system telewizji przemysłowej, który wykorzystuje podstawowe rozwiązania analogowe, oferuje niezbyt wysokich lotów rozdzielczość (jak przystało na systemy PAL/NTSC). Maksymalna rozdzielczość obrazu może w takim przypadku wynosić zaledwie 768x576 pikseli. Cały system przekazywania obrazu działa na zasadzie złącz przekaźnikowych – cała plątanina okablowania. Oznacza to w skrócie, że aby na ekranie kontrolnym pojawił się obraz, przekazany z kamery analogowej to musi ona zostać podłączona do instalacji za pomocą odpowiedniego złącza typu BNC i przy użyciu kabla koncentrycznego. Obraz nagrywany jest z pomocą przetwornika cyfrowego typu CCD. Zaletą sytemu analogowego jest względnie niska cena oraz trwałość, lecz również w tym przypadku nie możemy liczyć na wysoką jakość nagrania.

System hybrydowy
Inną opcją, będącą systemem przejściowym, jest wersja hybrydowa. Ten system z kolei opiera się na rejestratorze hybrydowym lub serwerze wizyjnym IP. Serwer tego typu pozwala na łączenie urządzeń cyfrowych IP z kamerami analogowymi. W ten sposób sprzęt analogowy zyskuje funkcjonalność urządzeń cyfrowych IP.

Monitoring IP
To najnowocześniejsza z dostępnych na rynku opcji monitoringu wizyjnego. System tego typu bazuje na protokole IP, który umożliwia tworzenie dużych systemów z wykorzystaniem sieci LAN. Istnieje przy tym opcja rozbudowy takich systemów. Monitoring IP wyróżnia się na tle pozostałych nie tylko innowacyjnością, ale także obrazem wysokiej rozdzielczości. Kamery IP mogą swobodnie pracować w sieci LAN. Podłączenie w tym systemie opiera się na przewodzie sieciowym UTP z wtykiem RJ-45, dzięki czemu uzyskiwany jest nieograniczony zasięg, wysoka odporność na zakłócenia, możliwość wysyłki wielu informacji, a także opcja zasilania kamer IP przez PoE. Dodatkowym atutem jest niski koszt instalacji oraz możliwość monitorowania i zarządzania z dowolnie wybranej lokalizacji.