single

Skuteczna ochrona domu podczas wyjazdu

W bieganinie przed podróżą, kiedy snujemy plany na temat miejsca wyjazdu i atrakcji często zapominamy o ważnej kwestii. Jasne, bagaże są ważne, bo nikt nie lubi się martwić potem o pozostawione rzeczy i zapomniane przy pakowaniu drobiazgi, ale najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa domu w trakcie naszych wojaży. Kiedy my udajemy się w dalekie podróże, by odpoczywać i cieszyć się zamorskimi kurortami, złodzieje uwijają się z pracą w zaskakującym tempie. Nasza nieobecność, szczególnie dłuższa, to doskonała okazja dla przestępców i włamywaczy. Bardzo nieprzyjemne, a wręcz druzgoczące może okazać się zastanie po powrocie pustego domu. Jednak przed takimi zdarzeniami można się zabezpieczyć.

Symulacja stałej obecności w domu
Każdy złodziej przed dokonaniem skoku i próbą okradnięcia wybranego domu będzie go czujnie obserwował. Cierpliwie będzie wyczekiwał idealnego momentu, w którym dom zostanie pusty na dłużej. Włamywacze skupiają się na szczegółach – kto i w jakich godzinach jest obecny w domu. W ten sposób tworzą sobie pewien grafik dnia danej rodziny, by wyczuć ten odpowiedni moment na skok. Im więcej się dowiedzą na temat zwyczajów i harmonogramu gospodarzy, tym łatwiej będzie im ich okraść. Z tego powodu powinniśmy zostawić nasz dom pod opieką kogoś zaufanego, gdy wyjeżdżamy na dłużej. Jeżeli uda nas się stworzyć iluzję, że w domu cały czas ktoś jest to włamywacze odpuszczą i poszukają innego łupu.

W tworzeniu takiej iluzji pomoże nam także system alarmowy. Rozbudowany system będzie umożliwiał nam sterowanie światłami w domu i na posesji – zdalnie. Możemy także wykorzystać włączniki czasowe, które sprawią, że światło będzie zapalało się o wybranych porach. Oświetlenie posesji powinno włączać się każdego wieczoru – tylko, jeśli mamy światło z czujnikami lub czasowym ograniczeniem. W innym wypadku światło zewnętrzne, palące się non stop da zielony sygnał dla włamywaczy.

Co warto zrobić, by nie paść ofiarą złodziei?
Mówi się, że okazja czyni złodzieja i faktycznie taka jest prawda – jeżeli pozostawimy okazję, ktoś ją wykorzysta prędzej czy później. Przed wyjazdem posprawdzajmy czy wszystkie drzwi i okna są na pewno pozamykane dokładnie. Sprawdźmy też, czy wszystko, co zbędne jest odłączone od prądu i zabezpieczone. Zagrożeniem są nie tylko przestępcy, ale także pozostawione bez nadzoru włączone urządzenie elektryczne czy elektroniczne. Lepiej chuchać na zimne i przed wyjazdem, gdy zostawiamy dom bez opieki pozamykać zawory gazu czy wody.

Warto wyposażyć dom w system alarmowy, szczególnie jeśli często wyjeżdżamy w podróże biznesowe lub rekreacyjne. System alarmowy będzie dbał o nasz majątek ruchomy i nieruchomy, który na okres nieobecności pozostawimy bez nadzoru. Dobrą opcją jest także monitoring, dzięki któremu będziemy mieli ciągły nadzór nad posiadłością, niezależnie od miejsca pobytu. Nowoczesne systemy zabezpieczeń pozwalają nam nie tylko mieć wgląd w aktualną sytuację, ale także zarządzać wieloma innymi systemami w domu. Dodatkowo alarm połączony jest z metodą komunikatów, które przesyła w przypadku wykrycia zagrożenia nie tylko do właściciela, ale i do centrali. Obsługa centrali z kolei wysyła grupę interwencyjną dla sprawdzenia stanu sytuacji. Takie kroki pomogą nam zachować dom w stanie idealnym, nieważne na jak długo byśmy nie wyjeżdżali. Dodatkowo, można się także zastanowić nad poinformowanie okolicznego patrolu, szczególnie jeżeli funkcjonariusze są zaufanymi osobami, o tymczasowej nieobecności i zwrócenie się z prośbą o zerknięcie w trakcie patrolowania okolicy.