single

Znaczenie czujników dymu

Nieszczęśliwy wypadek może przydarzyć się każdemu, niezależnie od wieku, płci, roli społecznej czy statusu. Dotyczy to zarówno sytuacji bezpośrednio zagrażających zdrowiu i życiu osoby, jak i tych skutkujących utratą lub zniszczeniem mienia i własności. Warto dbać o bezpieczeństwo swoje i ważnych dla nas osób czy rzeczy. Szczególnie istotne jest to, gdy chodzi o najważniejsze miejsce dla każdego – dom. Miejsce to jest wyjątkowe i należy mu się szczególna ochrona – zarówno przed próbami kradzieży i włamania, ale i zagrożeniami pochodzenia bardziej naturalnego (pożary).

Działanie czujników
Elementem, który powinien zaistnieć w każdym domostwie jest czujnik dymu. To podstawa bezpieczeństwa w przypadku wykrywania zagrożenia pożarowego. Niestety, w wielu domach (szczególnie starego budownictwa) nie ma takiego systemu ostrzegawczego. Warto jednak zainwestować nawet w mobilną wersję czujnika dymu, jeśli nie mamy możliwości i funduszy na instalację całego systemu. Jak działa taki czujnik?

Czujnik dymu wyłapuje z powietrza w otoczeniu podejrzany dym – może to być wywołane spalonym jedzeniem, papierosami, spięciem w instalacji elektrycznej czy ulatnianiem się gazu z niezakręconego palnika. W momencie wykrycia uruchamia się alarm, który w sposób dźwiękowy informuje domowników o zagrożeniu. W ten sposób jesteśmy w stanie szybko zareagować, zanim dojdzie do poważnej sytuacji lub w ogóle do zapłonu. Należy pamiętać, że do wywołania pożaru wystarczy zaledwie iskra. Alarmy przeciwpożarowe reagują na zawarty w dymie dwutlenek węgla, który jest trujący i niebezpieczny dla ludzi. Wiele osób umiera z powodu zatrucia dwutlenkiem węgla – dochodzi o uduszenia, potocznie nazywanego zaczadzeniem.

Optymalizacja bezpieczeństwa na wypadek pożaru
System przeciwpożarowy można zoptymalizować w kilku prostych krokach, by był jeszcze skuteczniejszy. Pierwszym krokiem jest zainstalowanie odpowiedniej liczby czujników dymu w mieszkaniu lub domu. Prawda jest taka, że im więcej czujników, tym czulszy staje się system i jednocześnie skuteczniejszy. Jeden czujnik będzie wyłapywał z pewnym opóźnieniem dym z kuchni, gdy znajdować się będzie w łazience. Proste tłumaczenie. Jednak w przypadku wielu czujników, które będą działały w danym obszarze, ochrona i czas reakcji staną się szybsze oraz skuteczniejsze. Najlepiej umieścić czujnik w każdym pomieszczeniu lub chociaż w każdej części domu dla zwiększenia bezpieczeństwa. W przypadku rodzin dzietnych należy wiedzę na temat zasad przeciwpożarowych przekazać dzieciom. Sami też powinniśmy znać takie reguły. W przeciwnym razie i czujniki dymu nie okażą się pomocne, gdy w przypadku zaistnienia pożaru nie będziemy w stanie działać prawidłowo. System sam w sobie jest wtedy bezużyteczny – wymagana jest nasza reakcja bez paniki, zgodnie z zasadami postępowania przeciwpożarowego. Czujniki dymu powinno się sprawdzać i testować regularnie, by zachować kontrolę nad sytuacją. Nie możemy zakładać, że będą one niezawodne niezależnie od czasu. Warto raz w miesiącu poświęcić chwilę na kontrolę ich działania. Czujniki mają wbudowany przycisk testu we frontowej części. W przypadku zepsutego lub uszkodzonego czujnika nie ignorujmy tego lub, co gorsza, nie próbujmy naprawić tego na własną rękę – nawet, jeżeli znamy się na majstrowaniu. W ten sposób możemy permanentnie uszkodzić czujnik lub zaburzyć pracę całego systemu. Niepotrzebnie narażamy wtedy swoje własne zdrowie oraz życie naszych bliskich. Najlepszym rozwiązanie jest zwrócenie się do specjalisty – firm branżowych lub tego wykonawcy, który instalował nasz system.